O mně

Jsem houslistka a zpěvačka. Pocházím z Kudlovic u Uherského Hradiště a tam jsem také vyrostla obklopena folklorem moravského Slovácka. V Uherském Hradišti jsem absolvovala základní uměleckou školu a housle jsem pak vystudovala i na brněnské konzervatoři. Mým nejdůležitějším učitelem byl pan profesor Zdeněk Gola z ostravského Institutu pro umělecká studia. Naučil mě milovat housle a věřit svým schopnostem. Klasické hudbě se věnuji dodnes jako členka Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně.
Během studia rostl i můj zájem o tradiční moravskou muziku. Deset let v Cimbálové muzice Stanislava Gabriela bylo velmi důležitých pro moje ukotvení v tradičním stylu domácího regionu. Naopak setkáním s Jiřím Plockem, bořitelem hranic mezi hudebními žánry, se mi otevřel zcela nový svět. Svět world music. Naše album „Písňobraní“ bylo v roce 2005 oceněno českou hudební cenou „Anděl“ a na několik dalších let se pro mě duo Plocek a Šuranská stalo hlavní kapelou.
Na místě, na které mě Jiří Plocek otcovsky dovedl za ruku, mě pak nechal stát samotnou. Neměl na mě čas. V roce 2012 jsem si koupila Loop Station a začala hrát a zpívat sólově. Následovala spolupráce se slovenským triem Pacora, producentem Stanem Palúchem a v roce 2013 první sólové album „Nězachoď slunečko“ s těmito a dalšími skvělými hosty. Toto album bylo opět oceněno českou hudební cenou „Anděl“.
V roce 2014 se začal naplňovat můj sen o vlastní kapele. Potkala jsem mandolínistu Martina Krajíčka a kontrabasistu Mariana Friedla hrajícího také na malý cimbál a lidové flétny. Moje Slovácko a Marianovy jazzově zabarvené Beskydy se skvěle doplňují s Martinovou stylově a geograficky nezařaditelnou mandolínou. Co víc jsem si mohla přát – Jitka Šuranská Trio. V roce 2016 vyšlo naše debutové album Divé husy.
Od roku 2014 také aktivně spolupracuji s Ženským sborem z Kudlovic.