Plocek a Šuranská

Setkání s lidovou hudbou v její prostotě a spontánnosti

Ej, hory, hory, křepelice
Teskno mně je převelice
Ej, za jakovým, za takovým
Ej, za šohajkem volakerým…

(píseň z CD Písňobraní / Song Harvest)

Duo Jiřího Plocka a Jitky Šuranské vzniklo v roce 2004. Bylo to v době, kdy končila svou činnost skupina Teagrass, v níž oba působili a která byla zakotvena v žánru world music. Základní idea dua, které si zpočátku říkalo také s mírnou nadsázkou Hudecká úderka, byl návrat k původní, jednoduché podobě starých moravských písní a k jednoduchému muzikantskému podání melodií z různých oblastí středovýchodní Evropy s občasnou současnou inspirací.
Jiří Plocek se k lidové hudbě propracoval od bluegrassu a městského folku, hrával se známými skupinami Poutníci a Teagrass. Lidové hudbě se dlouhá léta věnoval jako vydavatel (GNOSIS BRNO). Jitčin průzračný hlas, který vychází z tradice moravské zpěvnosti, a jednoduše ornamentované houslové vyhrávání obou muzikantů (odkazující na starou neškolenou vesnickou „hudeckou“ muziku), které je občas zpestřeno Plockovou mandolínou nebo zvukem pastýřské píšťalky, určily podobu hudby dua Plocek a Šuranská.
CD Písňobraní z roku 2005 získalo cenu Anděl a v letech následujících vystupovali Jiří s Jitkou vcelku hojně nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí (na příklad na festivalech v německém Rudolstadtu, v polském Lublinu či ve finském Kaustinenu). I když duo vystupovalo vícekrát na festivalových pódiích, tak ideální prostředí pro tento druh hudby je menší prostor klubového charakteru, kde lze s posluchači komunikovat akusticky, bez většího zvučení.